Webový portál maďari.sk ignoruje náš názor a fakty

Autor: Iniciatíva BKZ | 15.11.2018 o 12:32 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  907x

Ak by obec Rohovce zriadila už pred začiatkom tohto školského roka (2018/19) ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským, navštevovalo by prvý ročník viac školákov ako obecnú ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským.

 

Portál maďari.sk pred časom napísal a zverejnil text o našej iniciatíve zriadiť základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským v obci Rohovce ( http://madari.sk/magazin/aktuality/rohovce-a-slovenska-skola ).  V článku odznelo niekoľko nepravdivých a nepresných informácií. Keďže nás autor textu neoslovil a nedostali sme priestor, ozvali sme sa redakcii tohto portálu a požiadali jej šéfredaktora, aby zverejnil našu reakciu, nech je ich článok objektívny. Žiaľ, nedočkali sme sa odpovede ani zverejnenia nášho stanoviska. Rozhodli sme sa teda zverejniť náš email poslaný portálu maďari.sk v blogu:

Reakcia OZ Iniciatíva BKZ na článok „Rohovce a slovenská škola“ zverejnený 29. októbra 2018

Vážená redakcia portálu maďari.sk,

sme rodičia, ktorí žiadajú zriadenie ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v obci Rohovce, naše občianske združenie sa vola Iniciatíva BKZ. Prečítali sme si váš článok s názvom „Rohovce a slovenská škola“ a musíme vás upozorniť na niekoľko nepresných informácií, ktoré v texte uvádzate. Keďže ste v článku nedali priestor na argumenty nám, rodičom, radi by sme vám takto poskytli informácie, náš postoj a spresnili niektoré údaje.

Tvrdíte, že v obci Rohovce sú len dvaja žiaci, ktorí by chceli navštevovať slovenskú školu a že obec si robila prieskum. Obec Rohovce doteraz neurobila žiadny prieskum záujmu o slovenskú školu. Sama obec teda nedisponuje presným údajom o možných prvákoch. My, na rozdiel od obce, sme si prieskum urobili, v Rohovciach aj v okolitých obciach sme sa pýtali rodín, či by chceli dať svoje dieťa do ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v Rohovciach. Z prieskumu vyplynulo, že ak by slovenská škola teraz fungovala, chodilo by do nej 5 prvákov priamo z Rohoviec, teda nie dvaja, a to by bolo viac, ako prvákov, ktorí navštevujú v súčasnosti rohoveckú maďarskú ZŠ. Ak prirátame aj prvákov z okolia, ktorí chcú chodiť do slovenskej ZŠ, bolo by ich v školskom roku 2018/2019 až 15. My si čísla nevymýšľame, budeme len radi, ak obec urobí prieskum a obecní poslanci už nebudú musieť zavádzať s nepresnými informáciami.

Píšete o vyhláseniach poslanca NR SR Lászloá Balódiho, ktorý povedal, že škola sa nedá zriadiť zo dňa na deň a že obec nemá v rozpočte na rok 2018 vyčlenené na zriadenie školy financie. Tu musíme poznamenať, že obec vie o žiadosti rodičov zriadiť školu s vyučovacím jazykom slovenským od leta 2017. O celkovom probléme s nedostatkom slovenských ZŠ v okolí mesta Šamorín sa vie už od roku 2015, odkedy šamorínska slovenská ZŠ Mateja Bela upozorňovala okolité obce, že ich vyjme zo svojho školského obvodu, nakoľko má preplnený stav. Starosta Rohoviec Eugen Horváth rodičom už pár rokov sľuboval, že situáciu vyrieši. Tvrdil, že sa dohodne so Šamorínom a ak to nepôjde, zriadi slovenskú školu v Rohovciach. No v súčasnosti nemáme ani jedno z jeho sľubovaných riešení.

Za naozaj nemiestne považujeme tvrdenie, že násilne tlačíme na maďarské školy, aby otvorili slovenské triedy. My násilne na nikoho netlačíme. My sa dožadujeme len toho, čo vyplýva z Ústavy SR a zo školských zákonov – aby naše deti mali dostupné vzdelávanie v štátnom jazyku. Naše práva potvrdil aj premiér SR Peter Pellegrini, ktorý sa vyjadril, že obce majú vyjsť v ústrety svojim občanom. A opäť pripomíname, že sám starosta Rohoviec sľuboval slovenské triedy. Naša požiadavka nie je násilná, ako tvrdí podpredsedníčka pre vzdelávanie a kultúru SMK Beáta Kiss, naša požiadavka je plne legitímna. Argumentovať tým, že sa ľudia (Slováci) nemajú sťahovať na južné Slovensko, resp. si najskôr majú zistiť, aké sú tam pomery a či je tam slovenská škola, považujeme za diskriminačné. Veď samotné obce si schvaľujú územný plán a od nich záleží, či sa tam prisťahujú noví obyvatelia. Je na ich zodpovednosti teda riešiť promptne aj to, aby mali kam chodiť slovenskí žiaci do školy.

Pred pár dňami boli komunálne voľby a my sme plní očakávania, ako sa k zriadeniu ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským noví obecní poslanci a starosta postavia. Sme pripravení s nimi rozumne a vecne diskutovať a tiež aktívne pomáhať pri vzniku a chode slovenskej školy.

OZ Iniciatíva BKZ      

www.chcemeskolu.sk

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?